Şeker hastalığı nasıl tanınır teşhisi nasıl yapılır?

  

Diabetin teşhisinde sırası ile şu testlere başvurulmalıdır.

1-İdrarda Şeker:Normal bir insanın idrarında şeker bulunmaz.İdrarda şeker geçmesi için kan şekerinin 165 mg %’nin üstünde çıkması gerekir.Bunun için kan şekeri normal değerde veya gizli diabet devresinde olan kimselerde idrarda şeker bulunmaz.Şeker hastalarında ise tok karnına daha fazla olmak üzere her zaman idrarda şeker bulunabilir.

2-Açlık Kan Şekeri:Açlıktan maksat 9-12 saatten daha az olmamak üzere bir gece boyu aç kaltıktan sonra  sabah alınan şekerdir.Bu kan şekeri  normallerde  yapılan metoda göre değişmekle birlikte ortalama 70-120 mg % arasındadır.Parmaktan veya damardan alınan kanlar arasında 10-15 mg fark vardır.

3-Tokluk Kan Şekeri (Post-prandiyal şeker):Normal bir yemekten iki saat sonra alınan kan şekeridir.Normallerde 140-160 mg % arasında olmalıdır, bunun üzerindeki değerler anormal kabul edilir.

4-Şeker Yükleme Testi:En doğru teşhis konma imkanı bu test ile  olur üç gün süre ile perhiz yapmayan  ve normal beslenen bir kimseye 12 saatlik açlıktan sonra şekerli su içirilerek 3-4 saat süre ile kan şekerini tayin etmektir.Bu testin normalde birinci saatte  180 mg geçmemesi  ikinci saatte 140 mg % altına düşmesi gerekir.Bunun üzerindeki değerler bizce değerlendirilerek şeker hastalığının varlığı veya derecesi tayin edilir.Önemle belirtmek gereken bir husus  şeker yükleme testinden bizim hastalarımızın veya halkımızın çekinmesi veya korkmasıdır.Bu tamamen yalnış öğretilmiş veya akla sokulmuş bir durumdur.Hergün bardak bardak limonatalar ,şuruplar,tatlı kompostolar yiyen insan 100 g’lık bir şekerli  su içmesinde hiçbir sağlık yönünden sakıncası yoktur. 

5-Damardan Glikoz (Şekerli Serum):Bu testi bizler hastanelerde araştırma maksadıyla veya teşhis koymada güçlük olan vakalarda yapıyoruz.

6-Damar Yolu Tolbutamid Testi:Bu testi panreas insülin yedeğini ölçmek, dolayyısıyla şeker hastalığına yatkınlığı olup olmadığını ortaya koymak için kullanılan bir testtir.

7-Kanda HbAıC – HLA – Frctosamin gibi:Yeni gelişen bazı metod ve tahlillerle de şeker hastalığı teşhisi koymak imkan dahiline girmiştir.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular