Romatizmal kalp hastalıkları

  

İlk yaşlarda görülen bulaşıcı bir hastalık vardır:Akut eklem romatizması (vaya ateşli) romatizma da denir.Çocuklarda özellikle 3 ve 6 yaşlarda sık tekrarlanan bademcik rahatsızlığıyla  başlayan bu hastalık az ya da çok etkili eklem ağrıları ile sürer ve sonunda kalp romatizmasına varır.Sürekli yükselen ateş, hastalığın ilk belirtisidir.”Romatizma, eklemleri kemirir, kalbi ısırır” derler.Yani zararı en çok kalbedir.Kalp romatizmasından bahsetmek yerine “pankardit”ten bahsetmek daha doğru olur.

Belirtileri nelerdir? Romatizma kalbin içiyle ilgilidir.Peikardin yangısı , miyokard  ve  endokard yangısı En önemli belirtiler endokard’da görülür, yani kalbin en iç kısmında ve özellikle kapakçık endokardiyumunda belirir.Mitral kapakçıklar  romatizmadan en çok etkilenen kısımlardır.Bu sebeple bazı kardiyologlar mitrai  hastalıkları, endokardir romatizmalarla aynı anlamda kullanırlar.Küçük çocuğun ateşi vardır ve solukları kesik kesiktir.Bazan karın ağrısından da şikayet eder, bütün eklemlerinde acı duyar.Doktor kalbi dinlerken kanın hasta bir kapakçıktan geçerken  çıkardığı gürültüye eşit bir ses veya üfürüm duyar.Bu kapakçık daralmış ya da gevşemiş olabilir.Bu durumda mitral ya da kalp hastalığından söz edilebilir.

Nasıl önlenir? Kalp romatizmasının en belirgin özelliği ilerleme ihtimalinin fazla olmasıdır.Eğer doğru tedavi yapılmazsa ilerleyebilir.Diğer bir değişle kalp kapakçıklarında bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Bütün dolaşım dinamiğinde rahatsızlık duyulur.Kalp yavaş yavaş yıpranır.Fakat bugün “penisilin yoluyla hastalıktan korunma” metoduyla önlenebilir.İlk müdahaleden itibaren 20 yaşına kadar 15 günde bir uzun süre tesirli penisilin yapılır.

Nasıl tedavi edilir? Akut evrede, kalp romatizması antibiyotikler,salasilik asit tuzu,kortizonik olmayan ilaçlarla ateş düşürülerek tedavi edilir.Daha ileri evrelerde yeni kalp kapakçıkları konulması yoluna baş vurulur.Bu suni kapakçıklar, ucunda sentetik maddeden(plastik) yapılmış bir “top” un oynadığı çok ince parçalardır.Bunlar kanın kalp boşluğunda ritmik bir biçimde açılıp kapanan kapakçıklar sayesinde dolaşımını sağlarlar.Sistoller ve diyastolleri yani kanın kulakçıklarından kapakçıklara veya kapakçıklardan aorta veya polmoner artere geçişini düzenler

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular