KOLESTEROL

Yazan: 29 Nisan 2009  
Kategori: Kolesterol

  

Kolesterol, insan vücudunda hücre zarının ve hücreler arası sıvının yapısında bulunan, safranın oluşumunda, D vitamininin sentezlenmesinde, erkek ve dişi cinsiyet hormonlarının yapımında rol oynayan yağ benzeri bir maddedir. Önemli bir kısmı karaciğerde sentezlenirken bir kısmı da gıdalarla birlikte alınır. Hayatın devamı için gerekli olan kolesterolün gıdalarla fazla miktarda alınması durumunda kalp ve damar sağlığının olumsuz olarak etkilendiği bilinen bir gerçektir.
Kolesterol kanda lipoprotein adı verilen bileşikler tarafından taşınır. Lipoproteinler ise taşıdıkları kolesterol miktarına göre LDL-düşük yoğunluklu lipoprotein (kötü kolesterol) ve HDL-yüksek yoğunluklu lipoprotein (iyi kolesterol) olmak üzere iki gruba ayrılır. LDL, kalp damarlarının duvarında kolesterol birikimine, beyin zarında sertleşmeye neden olur. Bunların sonucunda ise arterioskleroz (damar sertleşmesi), kalp krizi ve alzheimer hastalığı riski artar.

BAZI GIDALARDA BULUNAN KOLESTEROL MİKTARLARI:

BEYİN (100 g ) 2637mg
BÖBREK (100g) 587 mg
KARACİĞER (100g) 410 mg
YUMURTA SARISI (1 yumurtada ) 213 mg
KOYUN ETİ (100g) 85 mg
SIĞIR ETİ (100g) 75 mg
TAVUK VE HİNDİ ETİ (100g) 70 mg
SÜT (250ml) 4 mg
PEYNİR (100g) 30 mg
MAYONEZ (1 tatlı kaşığı) 10 mg

BAZI GIDALARDA BULUNAN LİF MİKTARLARI :

ŞEFTALİ (100 g) 5,5 mg
BUĞDAY (100 g) 3,5 mg
DOMATES (100 g) 5,3 mg
ÇİLEK (100 g) 9,0 mg
ISPANAK (100 g) 2,8 mg
MISIR UNU (100 g) 11,8 mg
ARPA (100 g) 8,6 mg

Tarih boyu hep sağlıklı yaşamla gündeme gelen sarımsağın kolesterolü düşürücü, arterioskleroz riskini azaltıcı,kan basıncını düşürücü ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir rol oynadığı yapılan birçok çalışma ile ortaya konmuştur. Tarihçiler, Eski Mısır;da piramitlerin yapımında çalışan işçilerin günlük sarmısak paylarını almaksızın çalışmayı reddettiklerini bildirmektedirler. Laboratuarda hayvanlar üzerine yapılan çalışmalarda sarımsağın kansere karşı koruyucu bir etkisi olduğu da saptanmıştır.

Soya, buğday ve pirinç gibi bitkisel gıdaların yapısında bulunan fitosteroller bağırsaklardan kolesterol emilimini engelleyerek kan kolesterolünü düşürücü etki gösterirler.

Kolesterolden safra asitlerinin sentezlenmesinde rol oynadığı için kolesterol seviyesini düşüren bir başka unsur da vitamindir. Sebze ve meyveler hem vitamin C, hem de liflerden zengin olup safra asitlerinin geri emilimini engelleyerek kolesterol seviyesini düşürür.

BAZI GIDALARDA BULUNAN VİTAMİN C MİKTARLARI:

DOMATES (100 g) 44 mg
BROKOLİ (100 g) 58 mg
ÇİLEK (100 g) 53 mg
GREYFURT SUYU (100 ml) 124 mg
PORTAKAL SUYU (100 ml) 147 mg
KARNABAHAR (100 g) 35 mg

Pirinç, yulaf kepeği, arpa gibi bazı bitkilerde doğal olarak bulunan tokotrienoller (vitamin E benzeri bileşikler) kolestrolü düşürücü ve antioksidan etkileri nedeniyle kalp-damar sistemi rahatsızlığı bulunan hastaların diyetlerinde önemli bir yer tutmalıdır.

Günlük olarak tüketilen gıdalardan kolesterol değeri yüksek olanların diyette daha az miktarda yer alması ve yukarda bahsi geçen gıda maddelerine de diyette yeterince yer verilmesi sağlığımızı korumamıza yardımcı olacaktır.
Sağlıklı günler dileği ile…

Doç. Dr. Ali AYYILDIZ

Anatomi Uzmanı

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular