Kolesterol nedir

  

Gelişmiş ülkelerde ölen her iki kişiden birinin ölüm sebebi, kalb ve damar hastalıklarıdır. Kalb ve damar hastalığının en önde gelen nedenlerinden biri damar sertliği denilen aterosklerozdur. Aterosklerolik kalb ve damar hastalığım ortaya çıkaran önde gelen risk faktörünün kolesterol olduğu eskiden beri bilinmektedir.

Kolesterolün ölümcül olduğu artık isbatlandı. Gıda rejiminiz eskisi gibi olmamalıdır.
1984 yılında, tıp tarihinin en pahalı araştırma projesinin sonuçları açıklandı. ABD’de gerçekleştirilen bu araştırmanın konusu, kandaki seviyesi, yenilen besinlerin zengîn-liğiyle ilintili olan sarımsı madde kolesteroldü. Sonuçlan ciddiye alan her insan, biftek ya da yumurtaya artık eskisi gibi iştahla yaklaşamayacak. 150 milyon dolara mal olan ve  10 yıl süren araştırmalar sonucunda:
-Kalp hastalığının kandaki kolesterol oranıyla doğrudan ilintili olduğu,
-Kolesterol seviyesinin düşürülmelinin, gözle görülür şekilde tehlikeli ve ölümcül kalp krizlerini azalttığı ortaya çıktı.

George Ford, 52 yaşında, Ohio’daki bir elektronik firmasının başkanıydı. Özelliği iç yağında pişirilmemiş yumurtayı asla yememesiydi. Öğle yemekleri oldukça yüklü  içki ve sigara alışkanlığı fazlaydı. 1981 kışında doktorlar kolesterolünün çok yüksek olduğu şeklinde kedisini uyardılar. Nisan ayında by-pass ameliyatı oldu. Bugün sigara içmiyor haftada 4-5 gün egzersiz yapıyor ve “elyaf” bakımından zengin, ancak kolesterol ve yağ içeriği düşük bir gıda rejimi uyguluyor. Kendisi: “bu ülkede ifrata kaçmamak oldukça güç, çünkü bir ifrat ve zenginlik ulusuyuz” demekte. Haklı da. Amerikan Kalp Birliği’nin ve doktorların 25 yıldır süren uyarılarına rağmen, çatalım masaya her bırakan Amerikalı günlük kolesterol ve yağ alımını yüksek oranda sağlarmış oluyor.

Bu arada hayvansal yağ alımında düşüş göze çarpmasına rağmen, Amerikalı erkekler günde ortalam 500 mg, kadınlarsa 350 mg. kolesterol almayı südürmekteler. Bu, Kalp Birliği’nin öğütlediği mlctardan %60 fazla. Gündelik kalorilerin %40 kadarı yağ olarak almıyor. Bu, Amerikalılar’ın 60 yıl önce yediklerinden %30 daha fazla ve Japon, Afrika ve Latin Amerikan halklarının tükettiğinin neredeyse üç katı.

ABD dünyanın en yüksek kalp hastalığı oranlarına sahip ülkesi olmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla kişi kalp krizi geçirirken, bunların yarısı ölümle sonuçlandı. Kurbanların çoğu 40-50 yaş arasındaydı. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Ens-titüsü’ne göre, kalp krizinden olan ölümlerin tıbbî faturası 60 milyar dolar. Bu da sağlık bütçesinden daha fazla. Yıllardır, araştırmacılar bu tür  ölümlere kolesterolün başlıca etken olduğunu isbatlamaya çalıştılar. Kolesterol, şişmanlık, yüksek tansiyon, sigara, stres ve hareket eksikliğini de içeren geniş bulmacanın yalnızca bir parçası. Bunların her biri, kalp hastalığında “bir orkestranın üyeleri” gibi paylarına düşeni yerine getirmekteler. İşleri daha da zorlaştırmak için, bir kimsenin bunlara olan düşkünlüğü, kalıtımsal çizgilerine de bağlı denebilir. Yağlı gıdalar ve sigara, biri için erken ölüm anlamına gelirken, bir diğeri sigara içtiği ve zengin yiyecekler yediği halde uzun yıllar yaşayabilir.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular