Geç Düşük

  

gecdusukNedir? İlk üç aylık dönemin sonundan başlayarak yirminci haftaya kadarki süre i-çinde bebeğin kendiliğinden rahimden atılması geç düşük olarak adlandırılır. (20. haftadan sonra, her ne kadar bu ancak yenidoğan bakım ekibi ve donanımının büyük yardımlarıyla gerçekleşebilirse de bebek rahmin dışında yaşamını sürdürebil­diği zaman olay erken (zamanından önce) doğum olarak adlandırılır. Bu düşüklerin nedenleri genellikle annenin sağlığı ile rahminin veya rahim ağzının durumu, bazı ilaçlara ya da zehirli maddelere maruz kalması veya plasenta sorunlarıyla ilgilidir.

İşaretler ve Belirtiler. Günlerce süren pembe bir akıntı veya haftalarca süren az miktarda kahverengi bir akıntı düşük teh­didi habercileridir. Şiddetli kanama, ge­nellikle de kramplarla birlikteyse, düşüğün kaçınılmaz olduğu anlamına gelir.

Tedavi. Geç bir düşük tehdidi için, ço­ğunlukla yatak istirahati önerilir. Eğer damlama durursa, o zaman düşükle ilgili yeterli belirti olmadığı düşünülür, ve ge­nellikle normal hareketliliğe başlamaya izin verilir. Eğer rahim ağzı genişlemeye başlamışsa, rahim ağzı yetersizliği tanısı konulabilir ve rahim ağzına dikiş yapılarak düşük önlenebilir. Düşüğe işaret eden şid­detli kanama ve kramplar başlarsa tedavi(3. 20. haftadan sonra ölü olarak doğan bir bebek, dü­şük değil ölü doğum olarak nitelendirilir. Geç düşük ve ölü doğum tanımlamaları ülkeden ülkeye değişe­bilir.) annenin sağlığını korumayı hedefler. Ka­namayı önlemek için hastaneye yatırmak gerekebilir. Düşük sonrasında kramplar ve kanama hâlâ devam ediyorsa gebelik ka­lıntılarını temizlemek için genişletme ve kürtaj gerekebilir. Eğer geç düşüğün nede­ni belirlenebilirse bu üzücü olayın yinele­mesinin önlenmesi mümkün olabilir. Ne­deni önceden tanı konulamayan bir rahim ağzı yetersizliği ise rahim ağzı genişlemeye başlamadan, erken gebelikte yapılacak ra­him ağzı dikilmesiyle gelecek gebelikler-deki düşüklerin önü alınabilir. Olayın suç­lusu hormon yetersizliği ise bunun gideril­mesi ileriki gebeliklerin tamamlanmasını sağlayabilir. Kronik bir hastalık şeker veya kan basıncı yüksekliği sorumluysa, daha sıkı bir kontrol uygulanabilir. Akut bulaşıcı hastalık ya da kötü beslenme önlenebilir ya da tedavi edilebilir ve fibroidler ya da selim tümörlerin büyümesiyle şekil bozulmuş, anormal biçimli bir rahim, bazı durumlarda, ameliyatla düzelebilir.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular