ERGENLİKTE BESLENME

  

Beslenme; sağlıklı büyüyebilmenizi ve gelişmenizi sağlar. Boyunuzun uzaması, bedeninizin çocukluktan erişkinliğe geçebilmesi, doğru beslenme ile gerçekleşir. Ergenlik döneminde bedeninizde yağlanma olması doğaldır. Erkeklerde yağ oranı hızlı büyüme döneminde önce artar. Bu nedenle 11-12 yaşlarda biraz şişmanca görünebilirler. Daha sonra hızlı büyüme döneminde yağ kaybederek incelirler. Ergenliğin sonunda kas kitlesinde artış olur.

Kızlarda ise 6 yaşından başlayarak yağ kitlesinde sürekli olarak yavaşça artış olur. Bedendeki yağlanma; karın bölgesinden göğüsler ve sırtın üst kısımlarına doğru yer değiştirir. Ergenlik döneminin başlangıcında kızlar da biraz topluca görünebilirler. Ama zamanla boyları uzar ve incelirler. Spor ve dengeli bir beslenme ile sağlıklı bir görünüm kazanılır. Televizyon ve dergilerde görülen mankenlere, sporculara, benzemek isteyebilirsiniz. Oysa herkesin kendine özgü bir beden yapısı vardır. Bu beden yapısı doğal olarak ona uyar ve yakışır. Saçlarınızın, gözlerinizin rengi, boy uzunluğu başkalarından farklı olduğuna göre kilonuz da farklı olacaktır. Aşırı zayıf ve aşırı şişman olmadıkça, kendiniz gibi olmalısınız. Size uygun gördüğünüz, olanak bulduğunuz bir spora mutlaka katılın.

Aç kalmayın, ama yemek listeniz yalnızca tatlı ve unlu besinlerden oluşmasın. Aslında, okulda hızlıca ayaküstü bir şeyler yerken de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Hamburger, ekmek arası sandviçler, patates kızartması, bisküvi ve çikolata pek az yararlı besin içeren ama kalorisi yüksek yiyeceklerdir. Bunları az yiyin. Ayaküstü beslenmede elma, portakal gibi meyveler, yumurta, çorbalar, yoğurt, ince kepekli ekmek arasında tavuklu, peynirli sandviçler de yenebilir. Bunlar hem bedeninizin sağlıklı büyümesini destekler hem de istemediğiniz kiloların oluşmasını engeller. Ne aç gezin, ne de çok yiyin. Meyvelerin çoğu hamur işi tatlılar kadar güzeldir. Yiyecekleri yavaşça, iyice çiğneyerek yemelisiniz. Hızlı yediğinizde doyuncaya kadar geçen süre, daha fazla yiyerek kilo almanıza neden olabilir. Özellikle âdet görmeye yakın zamanda tatlı besinlere istek biraz artar. Bu dönemde çikolata yerine meyve yiyerek fazla kilo almaktan kendinizi koruyabilirsiniz. İçeceklerden taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt içilmesi yararlıdır. Kola ve gazozun yararı olmadığı gibi fazla şekerli olduklarından kilo artışına neden olurlar.

Sabah kahvaltısı, okula gecikme kaygısıyla genellikle ihmal edilmektedir. Oysa kan şekeriniz düşerse, düşünme ve algılama gücünüz azalır, okul başarınız düşer. Ayrıca sabah yediğiniz şeyleri gün içinde kolayca yakabileceğiniz için, kahvaltının şişmanlatmayan bir öğün olduğunu unutmayın ve kahvaltı yapmayı sakın ihmal etmeyin. Gazete ve dergilerde çıkan diyetler genellikle sağlıklı zayıflama uygulamaları değildir. Bedeninizin henüz gelişimini tamamlamadığını ve gerçek biçiminizin belirlenmediğini unutmayın.
Boy ve kilo oranlarınızın uygunluğu konusunu beslenme uzmanlarına ya da hekimlere danışın. Konusunu bilen bir uzman denetimi olmadan yapacağınız zayıflama rejimleri olumsuz sonuçlar yaratabilir.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular