ERGENLİK VE ANNE-BABA TUTUMLARI

Yazan: 06 Eylül 2009  
Kategori: Ergenlik Dönemi

  

Çoğu zaman çocuklarımızın seçtiği arkadaşları onaylamaz ve anlam veremeyiz. Sanki ebeveynlerini sinirlendirmek amacıyla özellikle onay vermeyeceğiniz arkadaşlıklar kurarlar. Bu durumda ebeveynlerin tepkileri ya şiddetli olur ya da ne yapacaklarını bilemezler. Ergenlik dönemi oldukça riskli bir dönem olduğundan, verecekleri tepkinin doğuracağı sonuçlardan ürkerler. Çocuklarını yanlışa itmek, kendinden uzaklaştırmak veya ilişkinin yara alması gibi ciddi riskler sözkonusudur. Evet, ergenliğin başlamasıyla sancılı süreç de başlamıştır.

Tırtılınız bu sancılı süreci sağlıklı atlatabilirse harika bir kelebeğe dönüşecektir. Doğadaki diğer yaratılmışlara göre evlatlarına en fazla sahip çıkıp, en uzun süre yanında barındıran insanoğlu bu süreçte de elbette yardımını esirgemez. Her ne kadar ergen için arkadaşlar anne-babadan daha kıymetli bir hal almışsa da anne-baba yılmadan çocuğunun yanıbaşında yer almaya ve onu anlamaya çabalar.

Ergenlerin kurduğu arkadaşlıklar bir gruba dahil olma ve bu yolla varlığını dünyaya kabul ettirme çabası içerir. Elbette dahil olunacak gruplar seçilirken önceki hayatından getirdiği deneyimler ve duygudurumu etkin rol oynar. Örneğin ailesi tarafından fazla dikkate alınmayan ve ihtiyaçları görmezden gelinen bir ergen, ihtiyaçlarını karşılayan ve kendisine sevgi veren herhangi bir gruba dahil olabilir. Malesef bu seçim her zaman arzu edilen şekilde gerçekleşmez.

Aileler çocuklarına her zaman sevgi verdiklerini ve vakit ayırdıklarını iddia etseler de önemli olan kaliteli zaman geçirmektir. Kaliteli zaman geçirmek, dikkati tamamen çocuğa yönelterek, onu dinleyerek ve paylaşarak az ve öz zaman geçirmektir. Bunun için saatler ayırmanıza gerek yoktur aslında. Tüm günü beraber ama apayrı (tv karşısında, elinde gazete vs.) geçirmektense 1 saatlik kaliteli birliktelik ilişkinize çok şey kazandırır. Haftada birkaç kez birlikte belirleyeceğiniz zamanlarda çocuğunuzla ikinizin de keyif alacağınız bir aktiviteye katılabilirsiniz. Onunla iletişim kurmak için mutlaka karşılıklı oturup konuşmanız gerekmez. Birlikte keyifli vakit geçirdikçe zaten gerisi kendiliğinden gelecektir.
Kişiliklerini keşfettikleri, karakterlerini kanıtlamaya ve kendilerini gerçekleştirmeye çalıştıkları bir dönemde olduklarını unutmayın. Önlerine koyacağınız her kural, yasak ve öneri, rahatsız edici bir durum gibi algılanacaktır. Koyacağınız kuralları açıklarken bunun ona özel olmadığını vurgulamalısınız. Örneğin evde uyulması gereken kuralları açıklarken bunların evde yaşayan herkes için geçerli olduğunu ve evdeki düzen için bunun gerekli olduğunu açıklarsanız kendini dışlanmış ve farklı hissetmesinin önüne geçmiş olursunuz.
Doğru bulmadığınız arkadaşlıkları yasaklamak yerine onlarla bir arada olmayı seçme sebebini sorgulayabilir ve bu sebepten yola çıkarak eksik kalan ihtiyacını belirleyebilirsiniz. Bu eksikler üzerine çalışmak çocukta da anne-babaya karşı olumlu yaklaşımlar gerçekleştirecektir. Bu arkadaşların onun hangi dürtüsünü, hangi duygusunu doyurduğunu analiz edip eksik bıraktığınız veya farkında olmadan atladığınız noktayı yakalayabilirsiniz.
Hiçbir anne-baba çocuğuyla ilgili yetersiz olmayı istemez fakat sonuçta insanız ve dikkatimizden kaçan noktalar olabilir. Bunun için kendimizi veya çocuğumuzu suçlamak yerine analiz edip bulguları değerlendirebiliriz. Ergenlik dönemi ailelerin dikkatlerinin hep uyanık olması gereken bir dönemdir. En güzel tarafı da eninde sonunda bitecek olmasıdır.

Psikolog & Hipnoterapist

Ceren AKBOYAR

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular