Düşük Yaptıysanız…

  

dusukHer  ne kadar kabul etmek ana babalara güç geliyorsa da genellikle düşüğün olması bir lütuftur. Erken düşük çoğunlukla kusurlu bir bebek ya da ceninin (radyasyon ve ilaçlar gibi çevresel etmenlerden, rahme kötü yuvalanma­sından, genetik anormalliklerden, anne bulaşı­cı hastalığı, kaza veya bilinmeyen baz? ne­denlere bağlı olabilir) doğal ayıklanma yo­luyla, belki de yaşamını sürdüremeyeceği ya da fazlasıyla kusurlu olduğu için, dışarı atıl­masıdır.

Her şey bir yana bir bebek kaybetmek, bu kadar erken bile olsa, ruhsal bir darbedir. Ama suçluluk hissinin üzüntünüzü arttırmasına izin vermeyin. Düşük yapmak sizin suçunuz de­ğildir. Yas tutmanız doğaldır. Duygularınızı eşiniz, hekiminiz ya da bir arkadaşınızla pay­laşmak yardımcı olabilir. Bazı toplumlarda gebelik kayıplarına uğrayan çiftler için destek grupları vardır. Hekiminize ya da hastaneye sorarak bölgenizde bildikleri varsa öğrenin. Birden fazla gebelik kaybı yaşadıysanız sizin için bu özellikle önemli olabilir.

Belki de en iyi tedavi güvenli olur olmaz yeniden gebe kalmaktır. Ama bunu yapmadan önce muhtemel düşük nedenlerini hekiminizle görüşmeyi lütfen ihmal etmeyin. Çoğu zaman düşük bir kromozom anormalliği, bulaşıcı hastalık kimyasal ya da başka zararlı maddelere maruz kalma veya kötü şans yüzünden rastlantısal ve bir kerelik bir olaydır ve belki de yinelemeyecektir. Yineleyen düşükler (ikiden fazla olursa) çoğu zaman annede hormon yetersizliğine ya da annenin bağı­şıklık sisteminin cenini reddetmesine bağla­nır. Her iki durumda da yeniden gebe kaldı­ğınızda, hatta daha önce yapılacak tedavi, çoğunlukla tekrar düşük yapmanızı önleye­bilir. Nadiren, yineleyen düşükler genetik etmenlere bağlı olabilir. Bu da gebelik önce­si hem anne hem de babaya yapılacak kro­mozom testleriyle ortaya çıkarılabilir. Heki­minizle sizin durumunuzda gerekli olup ol­madığını görüşün.

Cinsel ilişkiye altı hafta sonra başlamaya izin verseler de çoğu hekim tekrar gebe kal­madan 3 ila 6 ay beklenmesini önerirler (hekiminiz cinsel ilişkiye izin verdiği zaman güvenilir korunma yöntemleri kullanın -prezervatif, diyafram). Bu bekleme devre­sinden yararlanın beslenme ve sağlık alış­kanlıklarınızı geliştirmeye çalışın. Neyse ki, bir dahaki sefere normal bir gebelik geçirme ve sağlıklı bir bebeğinizin olması şansınız tamdır. Kadınlar bir kez düşük yaptılar diye düşük yapma alışkanlığı edinmezler. Aslında düşük doğurganlığın onaylanmasıdır ve bir gebeliği bu şekilde yarıda kalan kadınların büyük çoğunluğu bir başkasını tamamlamayı başarır.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular