Dış gebelik nedir ve belirtileri nelerdir?

  

Nedir? Çoğu zaman bir fallop tüpünde rahmin dışında yuvalanan bir gebeliktir. Erken tanı ve tedavi etkindir. Tanı ve teda­vide geç kalınırsa gebelik, tüp içinde ge­lişmesini sürdürecek ve sonunda tüp patla­yacaktır. Bu da belki gebe kalındığında döllenmiş yumurtaların rahme taşınma ola­nağını yok edecektir. Bu durumda bir tüpe müdahale edilmezse annenin hayatını da tehdit edebilir.

İşaretler ve Belirtiler. Kasılmalı (spazmodik) kramp ağrıları ve yumuşaklık karnın bir yanından başlayarak tümüne ya­yılır, ağrı karın zorlandığı durumlarda, ök­sürük ya da hareketlerle daha da şiddetle­nebilir. Çoğu zaman ağrıdan günlerce hatta haftalarca öncesinden kesintili veya sürekli şekilde vajinadan gelen  kahverengi dam­lalar veya hafif bir kanama görülür, bazen bulantı ve kusma, baş dönmesi veya hal­sizlik, omuz ağrısı veya zihinsel baskı hissedilebilir. Eğer tüp yırtılırsa (ağır şiddet­li) bir kanama, şok belirtileri (hızlı, zayıf nabız, soğuk, nemli bir cilt ve baygınlık) yaygındır. Leğen bölgesine tamamen ya­yılmadan önce kısa bir süre şiddetli ve sa­bit bir hal alır.

Tedavi. Hastaneye hemen yetiştirmek önemlidir. Dış gebeliğin erken tanı ve teda­visi için tıptaki yeni teknikler, riski büyük ölçüde azaltırken, annenin doğurganlığını koruma şansını da artırmıştır.

Tanı genellikle iki yöntemi birlikte kul­lanma yoluyla yapılır: (1) Annenin kanın­daki  hCG hormon düzeyini izleyen bir dizi çok duyarlı test (eğer gebelik ilerledikçe hCG düzeyleri düşer yükselmezse muhte­melen fallop tüpünde, anormal bir gebe­likten şüphe edilir) ve (2) Rahim ve falllop tüplerini görebilmek için yüksek çözünümlü ultrason ile görüntüleme (rahimde su kesesinin yokluğu her zaman görülemezse de fallop tüpünde gelişen bir gebelik dış gebeliğin göstergeleridir).Eğer herhangi bir kuşku varsa, doğrulanması çoğu zaman, göbekten sokulan minik bir araç (laparoskop) ile tüpler doğrudan ince­lenerek yapılır. Bunlar gibi yüksek teknolojiye dayalı tanı araçları dış gebeliğin er­ken tanısını ve %80′inin yırtılma olmadan yakalanmasını mümkün kılmıştır.

Dış bir gebeliğin başarıyla tedavisi de yüksek teknolojili tıbba dayanmaktadır. Genellikle Laparoskopi (biri göbekte görü­şü sağlayan alet olan laporaskopun sokula­bilmesi için ve öbürü karnın daha aşağı bir bölümünde cerrahi aletler için, iki küçük keşi yoluyla gerçekleştirilecek) bir cerrahi çözüm önerilir. Çünkü bu yöntem, kadının hastanede kalma hem de iyileşme süresinin daha kısa olmasına imkan verir.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular