Bebeğinizde Ciddi Bir Kusur Saptanırsa

  

bebek15Doğum öncesi böyle bir tanıyla karşılaş­mak herkes için bir kâbustur: bir şeyler yanlış gidebilir, o kadar ki gebeliği sonlandırmanın düşünülmesi gerekebilir. Böyle bir kâbusun gerçeğe dönüşmesinin Önlenmesi bu haberi alan çiftlerin tesellisi olacaktır.

Gebeliğinizi bitirmeden önce tanının doğru olduğundan ve bütün seçeneklerin açık oldu­ğundan emin olun. Başka birinin daha görü­şünü alın (tercihen bir genetik danışmanının ya da bir perinatalogun).

Gebeliği sona erdirmek sizi hemen rahatlatmayacaktır. İyi niyetli arkadaşlar ve akra­balar neler geçirdiğinizi anlamayacak ve sizin bir trajedi olarak gördüğünüz olayı, “en iyisi bu” ya da “gene denersin” gibi yorumlarla ge­çiştirmeye çalışacaklardın Bu güç durumla baş edebilmeniz için profesyonel destek görmeniz -hekiminizden, bir terapist veya bir genetik danışmanından- gerekebilir. Bunu kabul et­mek de size kolay gelmeyebilir. Büyük bir olasılıkla kabul etmeye razı olana kadar yasın yadsıma, kızma, pazarlık, depresyon gibi bü­tün evrelerini geçireceksiniz.

Genellikle kötü haberi alan çiftler omuzla­rına gereksiz bir yük bindirirler: Suçluluk. Doğum kusurlarının bir şans meselesi olduğu­nu bilmek çok önemlidir. Siz bilinçli olarak bebeğinize zarar vermemişsin izdir ve bilme­den zarar verdiyseniz bundan dolayı suçlana­mazsınız

Gebeliği sonlandırmaya karar verdiniz ama bunu yapmaktan dolayı çok mutsuzsanız, şunu aklınızda tutmakta yarar vardır, düşünün ki eğer bu tanı doğum öncesi konmuş olmasaydı siz bu bebeği 9 ay karnınızda taşıyacak onu tanıyıp sevecektiniz ve doğumdan hemen son­ra da onu kaybedecektiniz. Ya da bizim bildi­ğimiz hayata hiç benzemeyen bir hayatın için­de aylarca hatta yıllarca ölümünü bekleyen bir bebek doğuracaktınız. Oysa sayılı günler ge­çip de bekleme süreniz dolduğunda yeniden, ümitle ve bu kez sağlıklı bir bebeğe gebe kal­ma fırsatınız olabilir. Kuşkusuz bu kaybetti­ğiniz bir bebek için yas tutmanıza engel ola­maz bu sizin en tabii hakkınızdır

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular