Âdet Döngüsü

  

Kızlar çocukluktan ergenliğe geçerken âdet görmeye başlar. İlk âdet görme, 9 ile 16 arasında herhangi bir yaşta olabilir. Âdet görme; belli zamanlar içinde vajinadan kanama olması anlamına gelir. Kanamanın nedeni, rahim iç yüzeyini kaplayan ince dokunun dışarı, atılmasıdır. Âdet döngüsü; bir kanamanın başlamasından, diğer kanamanın başlangıcına kadar geçen süredir.

Yumurtalıkta her âdet döngüsü içinde bir yumurta olgunlaşır. Bu yumurtlama son adet gününden yaklaşık 14 gün sonra olur. Olgunlaşan yumurta dışarı atılır. Tüpler yumurta atılacağı zaman yumurtalıkların üzerine bir el gibi yapışıp yumurtayı içine alır. Eğer yumurta tüp içindeyken cinsel ilişki olmuşsa, kadına geçen ve rahimden yukarıya ilerleyen erkek tohum hücresi (sperm) ile birleşebilir. Bu olaya “döllenme” denir. Döllenmiş yumurta bolüne bolüne çoğalırken tüpten rahme doğru inerek rahim iç yüzeyine yerleşir. Böylece yeni bir bebeğin oluşum öyküsü başlamış olur. Yerleştiği anda artık tek bir yumurta değildir, üzüm salkımına benzemektedir. Bu yapı içindeki hücrelerden bir kısmı bebek oluşumunu sürdürürken bir kısmı da anne ile bebek arasındaki ilişkiyi sağlayan bir yapıya, halk arasında “çocuk eşi” denilen plasentaya dönüşür.

 Yumurtlama sonrası ile yeni âdet oluşumu arasındaki süreçte, rahmin içyüzünü kaplayan doku bebeğin yerleşmesi için özel bir şekil alır. Bunu sağlayan yumurtalıklardan salgılanan hormonlardır. Eğer gebelik oluşursa; çocuk eşi çıkardığı hormonlarla hem yumurtalığın işlevini üstlenir hem de rahim içini bebek için uygun ortamda tutar. Gebelik oluşmazsa çocuk eşi oluşmayacağından yumurtalığın görevini sürdürecek hormonlar da oluşmaz. Böylece rahim iç yüzey dokusunun beslenmesi bozulur ve âdet kanaması olarak atılır.

Kişiye göre değişiklik gösterebilirse de iki âdet dönemi arasındaki süre ortalama 28 gündür. 25 ile 35 gün arasındaki süreler normal kabul edilir. Bu döneme yeni giren genç kızlarda ilk 1 – 2 yılda âdet düzensizlikleri olabilir. Daha sonra âdetlerinin belli bir düzende olması gerekir. Kanama miktarı da kişiye göre değişiklik gösterir. Kanama evresinde ortalama yarım çay bardağı (yaklaşık 40 mililitre) kan yitirilir. 1/4 çay bardağı ile 3/4 çay bardağı arası normal kabul edilir. Daha çok olan kanamalar kansızlığa neden olabilir. Bu da bedensel ve zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkileyebilir.

 Âdet dönemleri birbirini izleyerek menopoza dek sürer. Menopoz, âdet kanamalarının artık olmamaya başladığı döneme verilen isimdir. Ortalama 40-50 yaşları arasında âdet döngüsü sona erer.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular