Adale nedir

  

Beyin koordine eder, sinirler mesajları adalelere taşır, adaleler harekete geçer ve beynin emrettiği süratte ve yoğunlukta, kasılarak, gevşeyerek emri yerine getirirler.

Organizmanın adaleleri, hareket sırasında derinin altında beliren et yığınını oluştururlar. Yaklaşık 500 tane adale vardır ve kemikler üzerinde etki yaparak eklemler hizasında hareket etmelerini sağlarlar. Yaptıkları işe göre adaleler kaldırıcı veya indirici, çekici veya itici, kasıcı veya gevşeticidirler. Görünümlerine göre ise, ince uzun (orta kısımları şiştir, tendon adı verilen beyaz renk bağlarla sona ererler), yelpaze veya halka şeklinde olurlar. Adaleler ayrıca ‘kasılabilir’ ve ‘tonüslü’ olurlar. Adaleler, oluştukları sağlam lifler sayesinde genişleyebilir, kı-salabilir ve eski hallerine dönebilirler. Adale tonüsü ise, adalenin hareketsiz andaki kasılmasıdır. Nitekim adaleler dinlenme anında da (uyku hariç) gevşek değillerdir.

Hafif bir kasılma görülür. Adalenin tonüsü egzersizle artar, çünkü egzersiz sayesinde adale güçlenir. Adalenin günlük kasılmalarını yapmak için harcadığı enerjiye adale işi denir. Yakıtlı bir küçük motosiklete benzetilebilir. Adalelerin enerjisini, her adalenin ürettiği, geliştirdiği kaloriler sağlar. Bu kaloriler besinlerle aldığımız ve adalelerle yaktığımız besin maddelerinin yanması sırasında oluşur. Meselâ bir gram şeker yaklaşık 4 kalori oluşturur, bir gram yağ (tereyağ veya zeytinyağı) 9 kalori, 1 gram alkol 7 kalori, 1 gram et, balık veya peynir yaklaşık 4 kalori verir.

Bu besleyici maddeler kandaki oksijenin ateşi ile yanarlar, tıpkı bir arabanın motorunda yakıtın yandığı gibi Bu şekilde kimyasa enerji hareket enerjisine dönüşür. Kalori, belirli miktarda besinin organizmamız içindeki yanmasının sonucunu ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Adale çalışır. Yerden bir taşı almak veya bir topa tekme vurmak, ya da bir el arabasını itmek için kasılır.Bu kasılmanın sonucu, belirli bir hareketi yapmak için iki kemiğin yaklaşmasıdır. Adale.ise, adalenin aldığı yakıta (besin) orantılı olan belirli miktarda güç gerektirir.
Adale aşırı iş yapmaya zorlandığında yorulur; Bu yorgunluk, adaleyi zehirleyen adale yakıtı artıklarımdan kaynaklanır (fazla çalışan bir motorun artıkları gibi). Yorgun  adale çalıştırılmaya devam ettirilebilir ama, bir an gelir hiçbir hareket yapamaz. Tamamen enerjiden yoksun kalmış gibi okur.” Adaleler istenilen randımanı sağlayabilmek için titiz bir bakıma muhtaçtırlar. Meselâ antrenmanda olan bir sporcu masaja, friksiyonlara, tonüsü arttırıcı ilaçlara gerek duyar. Hareket halindeyken adaleleri glükoz veya dekstroz (saf şeker) gibi artı besinler ister. Bir adale grubu bir diğerinden âğ fazla çalıştırılmamalıdır.En azından çok genç yaşlarda buna dikkat etmelidir. Organizmamızın bütün adalelerinin eşit ve uyumlu şekilde çalıştırılması gerekir. Bu sebeple yüzme en çok tavsiye edilen spordur (özellikle gençlere). Yüzerken, vücudun bütün adaleleri hareket ettirilip güçlendirilir.

Bu Yazıyı Paylaş: Aşağıdaki simgeler kullanıcılarının web sitelerini paylaştığı ve yeni web sitelerini keşfettiği sitelere gider.
  • Oylabunu
  • del.icio.us
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Furl
  • YahooMyWeb
  • Tusul
  • 100puan

Benzer Konular